Ekim Yapılabilen Bölgeler

Gönderen estellia
Kategori:
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

SAKAL EKİMİ

Sakal erkek görünümünde önemli bir aksesuardır.Her gün sakal tıraşı olmak bir çok erkeğe zor gelebilir ama sakalın hiç olmaması erkekte ciddi sosyal olarak sıkıntı yapabilmektedir. Köselerde asıl problem erkeksi görünümün tam olmaması ve gerçek yaşından çok daha genç görünmesidir. Olduğundan geç görünmeyi bir çok köse için önemsenmese de erkeksi görünümünde eksiklik hisseden ve bunu takıntı haline getirenler sıkıntı duyabilmektedir.

Köselik için bir çok sebep sayılsada en sık rastlanan 2 sebep vardır sakal bölgesi kıllarının kalitesini artıran hormonun eksikliği veya yokluğu diğer sık sebepse o bölgede gelişebilecek sakal kökünün eksik olmasıdır.

Hormon eksikliği veya yokluğunda hormon tedavisi ile sakal çıkarma ihtimali vardır ama her zaman başarılı olmayabilir,sakal kökü yoksa ilaçla tedavisi mümkün değildir.Sakal çıkarır diye satılan ürünler aldatmak dışında işe yaramaz.

Köselik tedavisinde en etkili ve doğru çözüm sakal ekimidir.Sakal ekiminde enseden alınan kökler sakal alanında belirlenen alana doğal açılarıyla ekilmelidir.

Sakal bölgesinde yanık izi,yara yada ameliyat izi,saçkıranlar veya bir başka sebeple dökülme gibi sorunların çözümü sadece sakla ekimiyle olabilmektedir.

Sakal ekimi saç ekimi gibi değildir ayrıntıların çok önemi vardır.

Sakal ekimindeki ayrıntılar;

-Kökler tek tek ekilmelidir guruplar halinde ekilirse suni ve kötü görünür.

-Alım 0.6-0.7 mm lik uçlarla yapılmalıdır daha kalın uçlarla alım yapılması ensede iz bıraktığı gibi sakalın kötü görünmesine sebep olur

-Ekim kanal açılmadan iğne ile delinerek yapılmalıdır yoksa açılan kanallara bağlı iz kalır ve sakallar dik çıkar.

-Ekilecek kök 30-40 derece açı ile o bölgede var olan kıllara paralel ekilmelidir.

-Sakal ekiminde tüm kökler tekli olmalıdır çünkü doğal sakalların tamamı teklidir,2 li 3 lü ekim yapılması durumunda çok kötü görünüme sebep olabilir.

-Sakal ekimi bir ameliyattır ve yardımcı personellere yaptırılmayacak kadar ciddi bir işlemdir ve bu konuda birikimli uzman doktor tarafından yapılmalıdır.

1000 kök kişiyi köse görünümünden kurtarır ama makul bir sakal görünümü için 2000-6000 kök arası ekim genellikle tatmin edici sonuç vermektedir.

Sakal ekiminde kullanılacak kökler duruma göre değişir.Köselik tedavisi amacıyla yapılacağında tek kaynak ense kıllarıdır ve ensede seyrekliğe sebep olmamak için 4 000-6 000 kökten fazla alınmamalıdır.Yara yada yanık izi gibi durumlarda yada dar alandan dökülmelerde sakalın gereksiz boyun kısımlarındanda kök alınıp eksik yerlere ekilebilir.

BIYIK EKİMİ

Bıyık ekimi, farklı sebeplerden ötürü, bıyık bölgesinde kıl çıkmayan erkeklere, bıyık ekimiyle, bölgenin doğal ve sağlıklı görünmesine fayda sağlayan bir yöntemdir. Bıyık bölgesindeki kıl yoksunluğu, alanın bir travma yaşaması ya da genetik sebeplerden ötürü köse diye tabir edilen doğuştan kıl köklerine sahip olmamasından kaynaklanır.

Bıyık ekimi için kullanılacak sağlıklı kıl kökleri, saç ekiminde olduğu gibi, ense gölgesindeki çoğunlukla sağlıklı kalan saç köklerinden alınır. Bıyık ekimi içi, tek tek ense bölgesinden ayrıştırılan kıl kökleri, yine tek tek bıyık bölgesine transfer edilir.

Bıyık ekimi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar

Bıyık ekimi yapıldıktan sonra, ense bölgesindeki özelliklerini korumaya devam eden transfer edilmiş kıl kökleri, bir süre sonra çıkmaya başlar. Bu sebeple bıyık alanı belirli aralıklarla kısaltılmalıdır. Özellikle bıyık ekimi yapılırken, sık ve yoğun kıl kökü transferi, birbirine yakın konumlandırma terci edilmez çünkü bu şekilde yapılmış bir bıyık ekim işleminde, alanın darlığından ötürü, beslenme sorunu açığı ortaya çıkacaktır. Bıyık ekimi yapılırken en başta dikkat edilecek konulardan birisi olan ekim sıklığı, kılların beslenmesi göz önünde bulundurularak yapılması şarttır. Bunun sonucu olarak, ortalama 4 ay sonra ekim yapılmış kıllar tutunup, doğal büyüme döngüsüne geçtikleri zaman tekrar bıyık ekimi yapılarak, seyrekliğin düzeltilmesi planlanır.

FUE Tekniğiyle bıyık ekimi

Bıyık ekiminde özellikle tercih elden FUE yöntemi, FUT tekniğinin tatmin etmeyen sonuçlarının olmasından kaynaklanıyor. Bıyık ekiminde öncelikli olarak amaç, kök ölümü riskini almadan, olabildiğince verimli ve hızlı bir şekilde alanda çalışma yapılmasıdır ve bu da ancak FUE tekniği ile gerçekleşebilir. Bıyık ekimi yaparken kullanılan ince uçlu aletler, ne donör alandan saç köklerini alırken, ne de saç köklerini bıyık bölgesine transfer ederken, hastada iz ya da ekim yapıldığına dair belirgin bir görüntü oluşmaz.

Bıyık ekimi için önemli olan bir diğer konu da, yerleştirilen kıl köklerinin eğimine dikkat edilmesidir. Eğer bıyık ekimiyle birlikte sakal ekimi de yapılacaksa, mevcut donör alan kıl kökleri çok iyi tespit edilmeli ve hastanın yüzüne olabildiğince uyumlu bir kıl yapısı oluşturulmalıdır.

KAŞ EKİMİ

Özellikle bayanların sık yaptırdığı işlemlerden biri olan kaş ekimilokal anestezi altında fue yöntemi ile yapılmaktadır. Kaşların dökülmesi, yanma vb. yokluğu gibi durumlarda uygulanan estetik bir işlemdir. Kaşı oluşturacak yada sıklaştıracak kıl kökleri vücüdun uygun görülen yerlerinden mikromotorlar yardımı ile alınarak bölgeye ekilmektedir.

Nasıl yapılır?

Öncelikle kaş ekimi için kıl kökleri nereden alınır sorusunun da cevabını net bir şekilde vermek gerekir. Estetik ünitemizde yapılan deneyimlerimizde en iyi sonucu ense bölgesinden alınan kıl kökleri vermektedir. Ancak kaş ekiminde kıl kökleri koltu altı, kol tüyleri gibi bölgelerden de alınabilmektedir. Eğer kaşın sadece belli bir kısmında dökülme vb. bir durum mevcutsa operasyon 30 dakika gibi kısa bir zamanda sonuçlandırabilir.

0.6-0.7 mm aletlerle alınan kıl kökleri cilt kesilmeden fue yöntemi ile belirlenen alana ekilir. Kıl kökleri bekletilmeden ekim hemen gerçekleştirilir. Açısı daha önceden belirlenen kıl kökleri uygun alana yerleştirilir. 400 ila 700 arası greft ekilerek tatmin eden sonuçlara ulaşılır. Burada önemli olan nokta kaş ekiminin doğal sonuçları doğurmasıdır. Kaş ekimi yaptırdığım anlaşılır mı sorusuna cevap olarak hastayı 1 ay sonra gören kişi kaş ekimi yaptığını herhangi bir şekilde fark edemeyecek doğal görünüme sahip olabilmektedir.

SCAR YARA İZİ TEDAVİSİ

Saçlı bölgelerdeki yara ve yanık izi (scar) dokusuna saç ekimi yapılarak kişinin psikolojik olarak rahatlaması ve doğal bir görünüme kavuşması sağlanmaktadır.  Bölgedeki izi yok etmek mümkün değildir ama kıl kökü nakli ile izler tamamen kapatılabilmektedir. Derinin ve o bölgedeki dolaşımın durumu kontrol edilip gerekli işlem uygulanarak yanık izleri ve yara izleri kapatılmaktadır. Kafa bölgesi, kaş, bıyık, sakal gibi görsel olarak kişiyi etkileyebilecek olan alanlarda yara ve yanık izlerinin ekim işlemi gerçekleştirilerek ortadan kaybolması hem kişinin özgüvenini tekrar kazandıracak hem de birebir iletişimde insanların dikkatini çekmeyecektir.  Saç ekiminde kullanılan Fue yöntemiyle sadece birkaç saatinizi ayırarak sizi görsel olarak etkileyen bu sıkıntıdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Lokal anestezi eşliğinde konforlu bir operasyon süreci yaşarsınız ve birkaç gün içerisinde sosyal hayatınıza dönebilirsiniz.

KİRPİK

Kirpik, yüz bölgesinde estetiği sağlayan önemli unsurlardan birisidir. Kirpikler çoğu zaman dış etkenlere maruz kalarak (ilaç tedavisi, kemoterapi, stres, vs.) dökülebilmekte iken genetik olarak da güçsüz ve istenilen boyutta olmadıklarında da estetik kaygı yaratmaktadır. Bu estetik kaygıyı yok etmek adına daha sağlıklı kirpiklere sahip olmak artık mümkündür.  Uzman ekip tarafından hastane ortamında lokal anestezi ile yapılan ortalama 2 saat süren ağrısız bir işlemdir. Bu işlem için gerek duyulan greftler (kıl kökleri) enseden alınarak ihtiyaç duyulan bölgeye ekimi yapılarak gerçekleşmektedir. Bu greftlerin birer birer yerleştirilmesi önemlidir. Kirpiklerde ekilen yeni kılların uzaması  4 ile 6 ayı bulmaktadır. Ekilen kirpikler tekrar dökülmemektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.